تماس با ما

09121410821

واتس آپ

برای ارسال لوکیشن

اینستا گرام ما

دیدن خبر های داغ

 از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود همه افرادی که صاحب خودرو هستند بارها پیش آمده است که در اتومبیل‌شان، صداهایی غیرعادی جدا از صداهای طبیعی خود اتومبیل شنیده‌اند. ازآنجاکه صداهایی مانند صدای موتور درحال کارکردن به‌گوش‌تان آشناست، مسلما کوچکترین صدای غیرعادی توجه‌تان را جلب می‌کند. هر یک از این صداها می‌توانند نشانه وجود مشکل در بخشی از اتومبیل‌تان باشند که باید آنها را برطرف کنید. صدای گیربکس هنگام تعویض دنده یکی از آنهاست.

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

چرا از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود ؟چنانچه هرگاه که با خودرو به سمت عقب و یا جلو حرکت میکنید ، صدای جیغی از خودرو شنیده شود ، با رانندگی بیشتر، این صدا بیشتر شده اما در چه حالتی ٰاز گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شوددر حالت خلاص این صدا به گوش نمیرسد ممکن است به دلایل زیر رخ میدهد :

 • ممکن است روغن گیربکس کم شده باشد .
 • ممکن است روغن گیربکس کثیف شده باشد .
 • ممکن است در درون گیربکس خرابی ایجاد شده باشد .
 • ممکن است مبدل گشتاور خراب شده باشد .
 • ممکن است فیلتر روغن کثیف شده باشد .
 • ممکن است فلایویل شل شده است و یا خراب شده باشد .

  از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود
  از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

گیرباکس اتوماتیک خودرو دنده معکوس های ناگهانی می دهد

اگر با گاز ندادن، دنده اتوماتیک خودرو شما دنده معکوس های ناگهانی می دهد و روان کار نمی کند میتوانید دلایل زیر را بررسی کنید .

 • ممکن است اتصال گیربکس از تنظیم خارج شده است و یا خراب شده باشد .
 • ممکن است میزان روغن در گیربکس تنظیم نباشد .
 • ممکن است در گیربکس مشکل درونی ایجاد شده باشد .
 • ممکن است مشکلی در موتور ایجاد شده است.
 • ممکن است در سیستمهای کنترل گیربکس الکترونیکی مشکلی ایجاد شده باشد .

علت بروز صداهای غیر عادی در ماشین چیست؟

اگر در حین رانندگی احساس کردید صدای صوت قطار شنیده می شود، به این معنی نیست که شما به ایستگاه قطاری نزدیک شده اید بلکه تسمه ماشین شما شل شده است. از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شودگاهی این صدا و دیگر صداهای غیر عادی در خودروی شما آنقدر طبیعی جلوه می کنند که ممکن است دچار اشتباه شوید. مثلا فکر کنید باران می بارد یا فردی در نزدیکی شما در حال کار کردن با آبمیوه گیری است. گاهی خودروها صداهای نامتعارفی از خود بروز می دهند که قطعا بی دلیل نیست.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

وظیفه گیربکس خودرو چیست ؟

گیربکس خودرو در واقع یک تناسب بین سرعت موتور و سرعت چرخ های خودرو برقرار میکند . گیربکس خودرو در واقع یکی از اعضای اصلی خانواده خودرو بشمار میرود . بررسی مستقیم و مراقبت از گیربکس خودرو به تنهایی برای یک راننده کار سختی است . تنها در یک تعمیرگاه و یا توسط یک مکانیک سیار باید این بررسی ها صورت گیرد . اما مواردی وجود دارد که شما با رعایت آن میتوانید برای حفظ سلامت گیربکس خودرو و قدم های مثبتی بردارید .

صدای خر خر کردن

خرابی دنده های گیربکس و ناهماهنگی در جابه جایی نیرو بین چرخ دنده های گیربکس از دلایل شنیدن صدای گرفتن آب هویج در ناحیه گیربکس است. شنیدن صدای آبمیوه گیری بیشتر حین تعویض دنده به گوش می رسد. توجه داشته باشید؛ در خودروهایی که دیفرانسیل در جلو است، به دلیل یکپارچه گی گیربکس و دیفرانسیل، صدا کمی متفاوت تر می شود.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

صدایی شبیه به برخورد و سایش دو جسم فلزی

این صدا معمولا با فشردن پدال ترمز شنیده می شود. اصطکاک قسمت گوشتی لنت با دیسک ترمز چرخ موجب توقف خودرو می شود. به مرور زمان وقتی این قسمت گوشتی تمام می شود، دیسک ترمز چرخ با قسمت فلزی لنت ترمز درگیر می شود. تعمیرکاران در چنین مواقعی می گویند: « لنت تمام کرده اید». در حال حاضر بیشتر لنت ها از جنس سرامیک هستند.گاهی اوقات ممکن است در حال حرکت و بدون گرفتن ترمز این صدا را بشنوید پس به یاد داشته باشید در چنین حالتی لنت ترمز شما تمام شده و باید تعویض گردد.

صدای جیغ یا صوت

صدایی شبیه به صوت قطار یا سنگ فرز؛ این صدا معمولا از پیشرانه خودرو شنیده می شود و مربوط به تسمه است. تنظیم نبودن تسمه یا بروز ایراد در قطعات وابسته به تسمه مثل تسمه سفت کن باعث ایجاد این صدا می شود.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود این صدا می تواند مربوط به هر کدام از تسمه ها باشد؛ تسمه دینام، تسمه مارپیچ و …

صدای صوت کشیدن

اگر هنگام دور زدن خودرو یا چرخاندن فرمان به چپ یا راست، صدایی مانند صوت یا ناله از قسمت موتور شنیدید، «پمپ هیدرولیک فرمان» شما خراب شده است. سفت شدن فرمان از علائم دیگر ایراد در این قطعه است چرا که موجب کمتر جابه جا شدن روغن هیدرولیک در سیستم فرمان می شود. بعضا پیش آمده است که تعویض روغن فرمان موجب از بین رفتن این صدا شده است. پس قبل از هر کاری ابتدا این کار را کنید و اگر باز هم صدا شنیدید، اقدام به تعویض پمپ روغن هیدرولیک کنید. استفاده از روغن های غیر استاندارد و فرسوده شدن بر اثر کارکرد طولانی، از دلایل خرابی پمپ هیدرولیک فرمان است.

صدای تلق تلق

شنیدن هر صدایی شبیه به تلق تلق خصوصا هنگام عبور از دست انداز، مانع و چاله های خیابانی مربوط به سیستم تعلیق و جلوبندی است. در این مواقع تنها تعمیرکاران خودرو می توانند تشخیص بدهند که صدا دقیقا مربوط به کدام ناحیه و کدام قطعه است.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

صداهای ضربه ای از ناحیه موتور خودرو

شنیدن صداهایی شبیه به تاپ تاپ یا ضربه ی چکش به جسمی سخت از جمله صداهایی است که از قسمت موتور خودرو به گوش می رسد. به طور کلی شنیدن چنین صداهایی ناشی از عملکرد نادرست قطعات در سیستم موتور خودرو است. مثلا نارسایی در کوئل موتور باعث شنیدن صدای پق پق می شود. حواستان باشد شنیدن صداهای غیرعادی از این قسمت را شوخی نگیرید و سریعا به متخصصین مراجعه کنید.

چگونه غیر مستقیم گیربکس خودرو را چک کنیم ؟

 • تعویض به موقع روغن گیربکس
 • استفاده بهینه از صفحه کلاچ
 • رانندگی صحیح
 • چک کردن آب بندی گیربکس
 • موارد کلیدی دیگر مربوط به نگهداری خودرو
 • مشکلات گیربکس ماشین

چرا کلاچ به راحتی پایین می رود ولی دنده ها عوض نمی شوناز گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شودد ؟

اگر چنانچه پدال کلاچ را فشار می دهید و پدال به کف خودرو می رسد. با اینکه پدال به کف خودرو رسیده است ولی شما هنوز نمی توانید دنده را عوض کنید میتوانید برای کشف دلیل آن موارد زیر را بررسی کنید .

 • کابل اتصال کلاچ دچار نقص فنی شده است.
 • ممکن است کابل اتصال کلاچ قطع شده باشد .
 • بیا اینکه در مدار هیدرولیک کلاچ روغن تمام شده باشد .
 • یا شاید در مدار هیدرولیک کلاچ نشتی وجود دارد.

تعمیر گیربکس را به متخصصش بسپار

نیاز به تعمیر گیربکس یکی از مواردیست که هر راننده حرفه‌­ای حداقل یک بار با آن مواجه شده است. تعمیر گیربکس 206، تعمیر گیربکس پژو، تعمیر گیربکس پراید و یا هر ماشین دیگری، به واسطه وظیفه مهم آن در خودرو‌ها اهمیت بالایی دارد. گیربکس، در واقع بخشی اصلی در سیستم انتقال قدرت خودروست که اگر به درستی عمل نکند، حرکت خودرو را با مشکل مواجه خواهد کرد.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود
از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

قیمت تعمیر گیربکس چگونه تعیین می‌­شود؟

اگر به موقع متوجه مشکلات شوید، هزینه تعمیر گیربکس خودرو‌ها چندان بالا نخواهد بود. اما اگر به موقع متوجه ایراد سیستم نشوید و برای تعمیر گیربکس صنعتی یا تعمیر گیربکس اتوماتیک به تعمیرکار مراجعه نکنید، ممکن است گیربکس خودرو با مشکلات بزرگتری روبه‌­رو شده و هزینه تعمیر آن به چند میلیون تومان نیز برسد. همچنین، برای کاهش هزینه تعمیر گیربکس بهتر است به سراغ متخصصین مجاز و باتجربه بروید. در حالت کلی، هزینه تعمیر گیربکس به نوع خرابی گیربکس بستگی دارد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک و ساختار آن

ساختمان داخلی گیربکس اتوماتیک کمی پیچیده‌­تر از گیربکس دستی است. تعویض دنده در گیربکس اتوماتیک با استفاده از یک مغز متفکر داخلی صورت می­‌‌گیرد. این سیستم کامپیوتری با تحلیل سرعت ماشین و قدرت موتور، دنده را به صورت خودکار تعویض کرده، و به راننده کمک می‌­کند تا با خیالی آسوده رانندگی کند. اغلب خودروساز‌های مطرح جهان نیز امروزه در طراحی خودرو از گیربکس اتوماتیک استفاده می­‌‌کنند.

اجزای اصلی گیربکس اتومات

اجزای اصلی گیربکس اتوماتیک شامل مبدل گشتاور گیربکس، پمپ روغن گیربکس، چرخ دنده­‌‌های ارتباط­ دهنده گیربکس با چرخ‌­‌ها­، سنسور داخلی و کامپیوتر کنترل ­کننده گیربکس است. البته در برخی از گیربکس­‌‌های اتوماتیک از 2 گشتاور استفاده می­‌‌شود (برای دنده­دهی سریع­تر و بهتر). هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک به دلیل حساسیت بیشتر و ساختمان پیچیده­‌تر، از هزینه تعمیر گیربکس­‌‌های دستی بیشتر است.

تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس از مشکلات این سیستم نیست، ولی بی­ توجهی به آن قطعا می­‌‌تواند گیربکس را به مشکلات جدی مواجه کند. هزینه تعمیر گیربکس پژو یا ماشین‌­‌های دیگر برای تعویض روغن گیربکس نسبت به هزینه تعمیرات دیگر بسیار ناچیز است.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود روغن گیربکس را باید در زمان­‌‌های مشخصی تعویض کرد. توجه داشته باشید که استفاده از روغن‌­‌های ارزان ممکن است به گیربکس صدمه بزند.

تقه زدن گیربکس اتومات

وقتی ساختمان داخلی گیربکس اتوماتیک با مشکلی روبه‌­رو شود، خودرو بیهوده گاز خورده و بد دنده می­‌خورد. در این حالت، راننده احساس می­‌کند که به ماشین و گیربکس آن ضربه­‌‌های کوچکی (تقه) وارد می­‌شود که نشان­ دهنده خرابی بخشی از گیربکس خودروست. در این زمان‌‌ها بدون فکر کردن به هزینه تعمیر گیربکس باید هرچه سریع‌تر به تعمیرکاری با تجربه مراجعه کرد.

تعویض فیلتر گیربکس

هزینه تعمیر گیربکس صنعتی و تعمیر گیربکس اتوماتیک در زمان تعویض فیلتر بسیار پایین است؛ اما می­‌تواند جلوی خرابی­‌های بزرگی را بگیرد. وظیفه فیلتر در گیربکس پالایش روغن گیربکس است. اگر فیلتر درست عمل نکند، روغن آلوده شده و به مرور زمان باعث تخریب چرخ ­دنده­‌ها و محور اصلی گیربکس می­‌شود. زمان تعویض فیلتر با توجه به دفترچه راهنمای آن و بررسی روغن قابل تشخیص است.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

خرابی سنسور در گیربکس اتوماتیک

گاهی واحد کامپیوتری گیربکس­‌های اتوماتیک ممکن است دچار عیب و ایراداتی شود. تشخیص این موضوع بسیار ساده است. اگر سیستم سنسور ایراد داشته باشد، معمولا چراغ گیربکس روشن می­‌شود. هزینه تعمیر گیربکس پژو در زمان خرابی سنسور هم زیاد بالا نیست و به سادگی تعمیر می­‌شود.

بکسواد کردن کلاچ علامت چیست؟

بکسواد کردن کلاچ علامتی است که نشان از دستی بودن گیربکس دارد. این مشکل شامل فشار دیسک صفحه در هنگام فشار دادن پدال کلاچ است‌‌(درگیر بودن کلاچ و فلاویل). در این حالت کلاچ هنوز در حال چرخش است و باعث می‌شود تعویض دنده به سختی انجام شود. این مشکل هر بار که سعی در تعویض دنده دارید با صدایی شبیه‌به برخورد دو قطعه به یکدیگر همراه است.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

نکات قابل توجه در نگهداری گیربکس

رعایت توصیه‌های لازم در تعمیر، نگهداری و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با گیربکس، باعث می‌شود جعبه دنده به مدت طولانی‌تری قابل استفاده باشد و بهترین علکرد خود را نشان دهد. اگر در زمان خرابی، ایرادهای گیربکس خود را نادیده بگیرید، این مشکلات در طولانی‌مدت افزایش می‌یابند و باعث می‌شوند هزینه‌های زیادی را متحمل شوید. برای این منظور ضروری است دانش خود را در زمینه مشکلات خودرو افزایش دهید و بتوانید با بررسی اولیه‌ی مشکل، سریعاً ایراد به وجود آمده را برطرف کنید. پس با مشاهده عوامل بالا، تعمیرات گیربکس خودروی خود را شروع کنید.

عیب یابی و تعمیر گیربکس اتوماتیک

وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت تولید شده توسط موتور اتومبیل به دیفرانسیل و چرخ های آن است. گیربکس های اتومات از چند بخش تشکیل شده اند. این بخش ها عبارتند از: مبدل گشتاور (توربین، روغن گیربکس و … )، کامپیوتر مرکزی (ECU)، شیرهای برقی یا سنولوئید، کلاچ گیربکس اتوماتیک و چرخ دنده های گیربکس اتوماتیک.هر یک از این بخش ها ممکن است دچار مشکلاتی شده و در عملکرد جعبه دنده اختلال ایجاد نمایند. خرابی هایی نظیر تقه زدن، خورده شدن چرخ دنده ها، خرابی و از کار افتادگی کامپیوتر مرکزی، گاز خوردن هرز اتومبیل، خرابی توربین، سوختگی و فرسودگی روغن گیربکس، نشتی محورها و واشرها، ضعیف یا خراب شدن شیر برقی، لغزش گیربکس.

تعمیرات گیربکس 206

گیربکس خودروی ۲۰۶ شبیه به قلب این خودرو عمل می کند. گیربکس ها وظیفه انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخ های آن را به عهده دارد. و تعمیرات گیربکس اتوماتیک ۲۰۶ طبیعتا به دانش و آگاهی بسیار و تجربه بالایی نیاز دارد. در این مقاله می خواهیم درباره تعمیر گیربکس این ماشین، دلایل خرابی گیربکس ۲۰۶ و موارد پیشگیری آن صحبت کنیم.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

دلایل خرابی گیربکس و تعمیر گیربکس ۲۰۶

خودروی ۲۰۶ یکی از خودروهای تولید داخل است که در آن هم می توان از گیربکس های دستی استفاده کرد و هم می توان آن را به گیربکس های اتومات مجهز نمود.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود
از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

مهم ترین تفاوت گیربکس

مهم ترین تفاوت گیربکس های اتومات با گیربکس های دستی در این است که در یک خودروی اتومات دیگر خبری از کلاچ و دسته دنده نیست و وظیفه تعویض دنده که سابقاً بر عهده راننده بود، به عهده یک سنسور داخلی گذاشته می شود. این سنسور مانند مغز متفکر خودرو عمل می کند و با توجه به سرعت و شتاب خودرو دنده مورد استفاده را کم یا زیاد می نماید. برای اینکه درباره خرابی گیربکس ها صحبت به عمل بیاوریم لازم است این دو نوع گیربکس را از همدیگر جدا کنیم و به صورت مجزا بررسی کنیم.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

خرابی گیربکس های دستی ۲۰۶

پژو ۲۰۶ دستی یکی از تولیدات قدیمی شرکت فرانسوی پژو به حساب می آید که سال هاست در داخل کشور تولید می شود. این خودرو دارای شتاب خوبی است و در ساختمان خود از یک گیربکس پنج دنده بهره می برد. ساختمان کلی گیربکس های دستی به گونه ای است که از یک محوری مرکزی و تعدادی چرخ دنده تشکیل می شود. راننده در زمان رانندگی با توجه به سرعت دور موتور و شتاب خودرو می تواند تصمیم بگیرد که در حال حاضر از چه دنده ای برای حرکت خودرو کمک بگیرد.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

روشن شدن چراغ چک

اصطکاک بالا بین چرخ دنده های خودرو و در نتیجه ایجاد خوردگی در سطح چرخ دنده هاخرابی سیستم کلاچ گیربکس که وظیفه مهمی در تعویض دنده دارد و ممکن است به مرور زمان دچار مشکل شود.خرابی دسته دنده گیربکس که ممکن است به دلایلی رخ دهد.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

مهم ترین اعضای گیربکس

های دستی چرخ دنده ها و سیستم کلاچ آن است. گیربکس های دستی یک واحد هیدرولیک به حساب می آیند و به همین خاطر در زمان کار اصطکاک زیادی بین چرخ دنده های آن ها وجود دارد. برای کاهش این اصطکاک معمولاً از روغن گیربکس کمک گرفته می شود.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود این روغن ضمن روان سازی حرکت اجزای گیربکس، باعث خنک شدن اجزا نیز می شود. ضمن اینکه میزان خوردگی و زنگ زدگی اجزاء نیز کاهش می یابد. اگر روغن گیربکس به درستی وظیفه خود را انجام ندهد با ساییده شدن قطعات کل سیستم گیربکس دچار اختلال و خرابی می شوند.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

تعمیر گیربکس ۲۰۶

تعمیر گیربکس ۲۰۶ مثل تعمیر دیگر گیربکس های اتومات حساسیت بالایی دارد. برای تعمیر گیربکس ۲۰۶، خصوصاً گیربکس های اتومات باید حتماً به تعمیرکاران با تجربه مراجعه کنید. تعمیرکارانی که تجربه و دانش لازم را در رابطه با گیربکس های اتومات و ساز و کارهای آن ها داشته باشند. ضمن اینکه گیربکس خودرو در هر دوره استفاده نیاز به بازبینی و سرویس شدن دارد. از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

توجه به سر و صداهای زائد:

اگر در هنگام رانندگی با خودرو متوجه صداهایی از سمت گیربکس شدید که غیر طبیعی به نظر می رسید، لازم است در سریع ترین زمان ممکن به یک تعمیرکار خودرو مراجعه کنید.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

توجه به تقه های ناگهانی

در گیربکس های اتومات اصطلاحی وجود دارد به نام تقه زدن تقه خوردن، که به تکان های ناگهانی خودرو در زمان تعویض دنده گفته می شود. این اتفاق اگر زمانی رخ دهد، به این معناست که احتمال خرابی گیربکس بسیار بالاست.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

استفاده از روغن گیربکس مناسب

گیربکس ها روغن های متناسب با خود را دارند. برای اینکه گیربکس شما کمتر دچار مشکل شود باید از روغنی در آن استفاده کنید که متناسب با خود اوست. برای پی بردن به روغن گیربکس مناسب می توانید از دفترچه راهنمای گیربکس و مشورت تعمیرکاران مجرب کمک بگیرید.

بازبینی سطح روغن گیربکس

برای بازبینی میزان روغن گیربکس و چک کردن سلامتی آن یک دوره زمانی مشخص در نظر بگیرید. سطح روغن گیربکس را چک کنید و اگر رنگ روغن قهوه ای سوخته بود به تعمیرکار مراجعه کنید.از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

نکات کلیدی که باید در مورد نحوه صحیح کار با گیربکس های اتوماتیک بدانید

خطاهای گیربکس را جدی بگیرید و در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید. ادامه رانندگی با گیربکس معیوب، باعث گسترش خرابی به سایر قطعات شده که در نتیجه هزینه و زمان تعمیرات آن را چندین برابر می‌کند.روغن گیربکس را در زمانبندی و کیلومتر تعیین شده تعویض کنید.خودروهای اتوماتیک سیستم برق پیچیده‌تری نسبت به سایر خودروها دارند، ترجیحا از وسایل برقی اضافه مانند چراغ زنون، آمپلی فایر، دزدگیر متفرقه و … استفاده نکنید.مجموعه گیربکس اتوماتیک، سنسورها و مدارهای الکترونیکی حساسی دارد و موتورشویی برای آنها توصیه نمی‌شود.روغن مورد استفاده در از نوع ATF می‌باشند.

 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *