تماس با ما

09121410821

واتس آپ

برای ارسال لوکیشن

اینستا گرام ما

دیدن خبر های داغ

 دنده از جا می پرد

دنده از جا می پرد

دنده از جا می پرد

دنده از جا می پرد تعویض دنده ها خوب انجام می شود ولی با گاز دادن ، دنده از جا می پرد و به وضعیت خلاص در می آید.این مشکل به تدریج بد تر می شود.مشکلات احتمالی عبارتند از:درون گیربکس مشکلی ایجاد شده است ، اتصال گیربکس احتیاج به تنظیم دارد.امداد خودرو زنجان با کادری مجرب و کارآزموده به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به هم میهنان عزیز میباشد

دنده از جا می پرد

دوستی سوال کردن در مورد خلاصی و بیرون پریدن دنده ببینید دوست من این دنده گیربکس خلاصی ما به اصطلاح حالا هر چیزی که اسمش رو خلاصی یعنی این که یه قطعه خورده شده ماشین دیلی داره تاخیر داره برای دنده وقتی داخل دنده سیاری‌ها خورده شده باشن بوش‌ها و پمپی ایراد داشته باشه خوب نتونه روغن رو برسونه باعث بیرون پریدن دنده و خلاصی در دنده می‌شه و به اصطلاح گاز هرز خوردن به ماشین می‌شه یعنی باعث می‌شه گاز هرز بخوره یعنی قدرتی که از موتور وارد گیربکس می‌شه خوب انتقال پیدا نکنه به چرخ‌ها.

دنده از جا می پرد
دنده از جا می پرد

علت از جا پریدن دنده ماشین در حال حرکت

تعویض دنده ها در خودروی با دنده دستی خوب انجام می شود ولی با گاز دادن ، دنده از جا می پرد و به وضعیت خلاص در می آید.این مشکل به تدریج بد تر می شود.مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • درون گیربکس مشکلی ایجاد شده است.
 • اتصال گیربکس احتیاج به تنظیم دارد

کلاچ به راحتی پایین می رود اما دنده ها عوض نمی شوند

پدال کلاچ را فشار می دهید و پدال به زمین می رسد. با اینکه پدال به زمین رسیده است ولی شما هنوز نمی توانید دنده ها را عوض کنید. این مشکل در برخی خودرو ها ممکن است ناگهانی صورت گیرد و در برخی به تدریج.دنده از جا می پرد مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • کابل اتصال کلاچ خراب شده است.
 • کابل اتصال کلاچ قطع شده است.
 • در مدار هیدرولیک کلاچ روغن تمام شده است.
 • در مدار هیدرولیک کلاچ نشت وجود دارد.

عوض کردن دنده مشکل است

هنگامیکه موتور داغ است و دنده را عوض می کنید، احساس برخورد آهن در گیربکس می کنید. دنده از جا می پرد گاهی تعویض دنده خیلی سخت می شود.
مشکلات احتمالی عبارتند از:

 1. روغن گیربکس کم شده است.
 2. روغن گیربکس کثیف شده است.
 3. در گیربکس مشکل درونی ایجاد شده است.
 4. سرعت گاز ندادن موتور خیلی بالا است.
 5. اتصالات CV یا U خودرو شما فرسوده شده اند.
 6. اتصال گیربکس از تنظیم خارج شده است و یا خراب شده است

دنده کم کردن بسیار سخت است

با گاز ندادن، دنده اتوماتیک خودرو شما معکوس های ناگهانی می دهد و آسان کار نمی کند.
مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • اتصال گیربکس از تنظیم خارج شده است و یا خراب شده است.
 • میزان روغن در گیربکس درست نیست.
 • در گیربکس مشکل درونی ایجاد شده است.
 • مشکلی در موتور ایجاد شده است.

پدال کلاچ به نظر معمولی است ولی نمیشود دنده عوض کرد

پدال کلاچ را فشار می دهید ولی دنده را نمی توانید عوض کنید.سعی نکنید که با زور دنده را عوض کنید. این مشکل معمولا ناگهانی صورت می گیرد.
مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • اتصال گیربکس گیر کرده است.
 • در گیربکس مشکل درونی ایجاد شده است.
 • کلاچ ممکن است که رها نکند.

 کلاچ سر می خورد

پدال کلاچ را فشار می دهید و دنده عوض می کنید ، سرعت موتور زیاد می شود ولی سرعت خودرو تغییر نمی کند. بنظر می رسد که کلاچ سر می خورد و درست چسبندگی ندارد. سر خوردن بیشتر باعث آسیب رساندن به سیستم کلاچ می شود.دنده از جا می پرد مشکلات احتمالی عبارتند از:

 1. کلاچ باید تنظیم شود.
 2. صفحه کلاچ فرسوده شده است.
 3. صفحه کلاچ روغنی شده است.
 4. اتصال کلاچ گیر کرده است.

صدای وز وزی مانند از جعبه دنده شنیده می شود

هر زمان که در دنده جلو و یا عقب حرکت می کنید، صدای وزوزی شنیده می شود. این صدا هنگامیکه در حالت پارک یا خلاص هستید شنیده نمی شود و با مدتی رانندگی، این صدا از بین می رود.مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • روغن گیربکس خیلی کم است.
 • روغن گیربکس کثیف شده است.
 • در درون گیربکس مشکلی پدید آمده است.
 • مبدل گشتاور خراب شده است.

از گیربکس صدای غیر عادی شنیده می شود

هرجا که رو به جلو و یا عقب شروع به حرکت می کنید، صدای جیغی از خودرو به گوش می رسد. با رانندگی بیشتر، این صدا بیشتر می شود. در حالت خلاص این صدا شنیده نمی شود. مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • روغن گیربکس کم شده است.
 • روغن گیربکس کثیف شده است.
 • دردرون گیربکس خرابی ایجاد شده است.
 • مبدل گشتاور خراب شده است.
 • فیلتر روغن کثیف شده است.
 • فلایویل شل شده است و یا خراب شده است

دنده اتوماتیک

مشکلاتی که در سیستم دنده اتوماتیک به وجود می‌آیند بسیار پرهزینه هستند. بدون مراجعه به متخصص نمی‌توان تمامی ایرادات موجود در گیربکس‌های اتوماتیک (که سنسورهای متعددی دارند) را تشخیص داد.دنده از جا می پرد

در گیربکس‌های اتوماتیک، واسکازین در تعویض دنده و توانایی آن تاثیری عمده دارد. بنابراین واسکازین گیربکس‌ اتوماتیک را حتما چک ‌کنید که تیره نباشد و بوی روغن سوخته ندهد.در حالت پارک استارت بزنید و دنده عقب بگیرید. سپس خلاص کنید و به وضعیت حرکت بروید. اگر هرگونه تاخیری (بیش از ۱ ثانیه) بین لحظه تغییر دنده و لحظه درگیر شدن دنده‌ها رخ بدهد، سیستم گیربکس مشکل دارد.دنده از جا می پرد

دنده از جا می پرد
دنده از جا می پرد

دنده دستی

چراغ چک موتور که روشن می‌شود یعنی احتمال دارد گیربکس دچار مشکل در عملکرد باشد. البته این چراغ به دلایل متعدد دیگری هم روشن می‌شود.زمانی که خودرو در توقف است، کلاچ را چندین بار فشار دهید و سفتی و ارتفاع رهاسازی کلاچ در پدال را چک کنید. در حالت معمول و مطلوب، کلاچ خودرو باید نرم باشد و تمامی دنده‌ها به راحتی و بدون ایجاد هیچ گونه صدایی تعویض شوند و جا بروند.

دنده از جا می پرد پشت ماشین بنشینید، با کلاچ بازی کنید، دسته را در دنده‌های مختلف قرار دهید و از این مورد اطمینان حاصل کنید.اگر دنده بد جا می‌رود احتمالا روغن گیربکس کم یا نامرغوب است. البته این مسئله دلایل دیگری هم می‌تواند داشته باشد.

کم شدن سطح واسکازین گیربکس

این مورد را قبل از همه موارد چک کنید. ممکن است سطح واسکازین گیربکس ماشین‌تان پایین به هر دلیلی پایین آمده و سیستم انتقال را با مشکل روبرو کرده است. مثلا ممکن است از جایی نشتی داشته باشید که باید خیلی سریع جلوی آن را بگیرید. بهتر است گیربکس را بررسی و سطح واسکازین را چک کنید. اگر کیفیت واسکازینی که استفاده کرده‌اید نیز پایین باشد می‌تواند برایتان مشکل‌ساز شود. برای همین از واسکازین‌های برندهای غیر اصل استفاده نکنید.

ارتباط صفحه کلاچ با دنده

احتمال تمام شدن دیسک صفحه کلاچ را نیز درنظر بگیرید، چرا که در این حالت صفحه کلاچ به سختی درگیر می‌شود و دنده جا نمی‌رود. همچنین اگر مایع هیدرولیک که در سیلندر اصلی کلاچ جریان دارد با افزایش کارکرد ماشین دچار نشتی شده باشد،‌کلاچ و به تبع آن دنده را نیز با مشکل روبرو می‌سازد.اگر هنگام خاموش بودن ماشین، دنده راحت‌تر از موقعی که ماشین روشن است جا می‌رود، پس یعنی مشکل از کلاچ شما است.دنده از جا می پرد

جا نرفتن دنده

علاوه بر آنچه گفته شد، نکات دیگری هم هست که دانستن‌شان به استفاده بهتر از دنده و نگهداری درست از آن کمک می‌کند. اگر از ماشین‌ دنده اتومات استفاده می‌کنید، بد نیست نگاهی به مقاله نگهداری از گیربکس اتوماتیک بیندازید.دنده از جا می پرد

استهلاک در دنده‌های برنجی و غلاف کشویی

گاهی اوقات ممکن است بعد از جا رفتن دنده به‌محض شروع به حرکت، در حین حرکت یا حتی زمانی که فشاری روی گیربکس نیست دنده از جای خودش خارج شود و به‌حالت خلاص درآید. این مشکل ممکن است در هر کدام از دنده‌ها خودش را نشان دهد و عمدتاً به دلیل اشکالات گیربکس اعم از ساییدگی زیاد غلاف کشویی و یا ساییدگی خودِ دنده به وجود می‌آید.

خرابی بلبرینگ‌های گیربکس و بوش‌های داخلی نیز می‌تواند این مشکل را به‌وجود آورند. اگر گیربکس را به‌تازگی تعمیر کرده‌اید احتمالا تعمیرکار در نصب گیربکس دچار اشتباه شده و آن را به درستی نصب نکرده و باید دوباره این کار با دقت انجام شود.دنده از جا می پرد

عملکرد نادرست دنده‌ها

عامل دیگر جا نرفتن دنده‌ها، اختلال در عملکرد آنهاست. بدین صورت که ممکن است تنظیم چرخ‌دنده‌ها بر هم خورده باشد. اگر هنگام تغییر و جابه‌جایی دنده‌ها صدای عجیبی می‌شنوید مشکل از قرار گرفتن اشتباه دنده‌ها روی هم است. در کل بهتر است هنگام رانندگی و تعویض دنده‌ها به صدای جا رفتن آن به دقت گوش دهید، چنانچه صدای متفاوت و عجیبی شنیدید، از رفتن به تعمیرگاه غافل نشوید.

وجود مشکل در کلاچ

مشکلات زیادی ممکن است برای کلاچ‌تان پیش بیاید که شما تاثیر آن را روی عملکرد دنده‌تان ببینید.دنده از جا می پرد مثلا ممکن است سیم کلاچ ماشین شما سفت یا خشک شده باشد که باعث شده سیستم انتقال قدرت به مشکل خورده و دنده جا نمی‌رود. البته احتمال دارد که سیم کلاچ شما کیفیت لازم را نیز نداشته باشد.

دنده از جا می پرد
دنده از جا می پرد

اشتباهات رانندگی و دردسر آن

حتما برای شما هم پیش آمده که حین رانندگی کلاچ را به طور کامل نگرفته باشید و دنده‌تان جا نرود و به اصطلاح صدای آن دربیاید؛ که خوب قطعا این مورد به عدم درگیری کامل کلاچ برمی‌گردد. یا ممکن است حین حرکت بدون آنکه متوجه شوید ماشین‌تان خاموش شده که در این صورت هم دنده درست جا نمی‌رود.

چرا بررسی و تعمیر دنده مهم است؟

بررسی گیربکس پس از تشخیص وجود هرگونه مشکل، اقدامی حیاتی برای امنیت راننده و سرنشینان، دیگر خودروهای موجود در جاده و البته جلوگیری از هزینه‌های سنگین پس از صدمه به قطعات مهم سیستم انتقال قدرت است. اگر مشکلات ساده هرچه زودتر رفع نشوند، ممکن است تعمیر اساسی با هزینه‌های بسیار بیشتر مورد نیاز باشد.

چرا کلاچ به راحتی پایین می رود ولی دنده ها عوض نمی شوند ؟

اگر چنانچه پدال کلاچ را فشار می دهید و پدال به کف خودرو می رسد.دنده از جا می پرد با اینکه پدال به کف خودرو رسیده است ولی شما هنوز نمی توانید دنده را عوض کنید میتوانید برای کشف دلیل آن موارد زیر را بررسی کنید .

 • کابل اتصال کلاچ دچار نقص فنی شده است.
 • ممکن است کابل اتصال کلاچ قطع شده باشد .
 • بیا اینکه در مدار هیدرولیک کلاچ روغن تمام شده باشد .
 • یا شاید در مدار هیدرولیک کلاچ نشتی وجود دارد.

لرزش دنده یا دسته دنده

سر دنده یا دسته دنده ممکن است بنا به دلایل مختلفی در برخی شرایط شروع به لرزش کند. با توجه به کیفیت نامطلوب ساخت خودروهای داخلی، گاها دیده شده که خودرو از بدو تحویل دارای چنین مشکلی بوده و راننده متوجه لرزش دنده در برخی شرایط می شود. با این حال برخی از عوامل وجود دارند که می توانند موجب لرزش دنده در خودروهای دنده دستی شوند.دنده از جا می پرد

این مشکلات می توانند از گیربکس خودرو یا موتور و اتصالات موتور نیز باشند که بسته به شرایط خودرو می توانند متفاوت باشند.در صورت شکسته شدن فنرهای داخل پلوس و شفت ها، دنده شروع به لرزش در سرعت های خاصی خواهد نمود.وجود ایراد در صفحه کلاچ و دیسک ممکن است در هنگام تعویض دنده باعث لرزش دنده شود

استاندارد نبودن ارتفاع خودرو باعث چه میشود؟

استاندارد نبودن ارتفاع خودرو نیز گاهی اوقات منجر به لرزش سر دنده می شود که با تنظیم ارتفاع گاها این مشکل رفع خواهد شد.یکی از مهمترین دلایل لرزش دنده در خودروهای مختلف، وجود مشکل در پلوس و شفت می باشد.

آنچه در بالا عنوان شد، جزو شایع ترین عوامل و مشکلاتی هستند که منجر به لرزش دسته دنده و سر دنده در کابین راننده می شوند. معمولا با مراجعه به یک فرد متخصص و معاینه مواردی که در بالا عنوان شد، می توان سر منشا مشکل را یافته و نسبت به حل آن اقدام نمود.دنده از جا می پرد

راه حل های مشکل گیر کردن دسته دنده

تعویض فیوز دنده

فیوزهای متعلق به سیستم کنترل را بررسی کنید. اگر یک فیوز سوخته دلیل نقص در گیربکس اتومبیل باشد، با تعویض آن می توانید مشکل را برطرف کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا مشخص شود با چه نوع فیوزی سر و کار دارید و چگونه می توانید با موفقیت آن را تعویض کنید. فیوزها چندان گران نیستند و به ندرت نیاز به مراجعه به مکانیک برای این کار لازم است.دنده از جا می پرد.

سنسور تعویض دنده را بررسی کنید

بسیاری از اتومبیل ها دارای دکمه حسگری در زیر پدال ترمز هستند. این دکمه باید قبل از استفاده از سیستم تعویض دنده فعال گردد. در برخی موارد ممکن است، گیر کردن این دکمه باعث شود که اجازه تعویض دنده به اتومبیل داده نشود. شما به راحتی می توانید با کمک مقداری روغنکاری این مشکل را برطرف کنید.دنده از جا می پرد

از این نوع روغن می توان برای تمیز کردن فلز و نفوذ در فضاهای فوق العاده تنگ و ذره بینی استفاده کرد و در صورت نیاز به کار با یک دستگاه یا دکمه کوچک، این امر می تواند مفید باشد.دنده از جا می پرد کافیست مقدار کمی از این مایع را اسپری کنید تا به روانکاری دکمه کمک کند. دنده از جا می پرد این به شما امکان می دهد تا بدون آسیب رساندن به اجزای دیگر آن را روان کنید.

کمی خودرو را هل دهید

رانندگانی که خودروی خود را در یک سراشیبی پارک می کنند، ممکن است با این مشکل دست به گریبان شوند. اگر در هنگام پارک خودرو در سرازیری، اتومبیل کمی به عقب حرکت کرد و سپس شما ترمز کردید، احتمال آن وجود دارد که ترمز در این حالت گیر کند. هل دادن خودرو به میزان سه سانتی متر، می تواند این مشکل را برطرف کند.

سوال و جواب درمورد دنده 206

دوستی پرسیدن که چرا ۲۰۶ دنده عوض میکنه ولی خودرو حرکت نمیکنه این خیلی سوال متداولیه ببین گیربکس وقتی خراب باشه انتقال نیرو نتونه انجام بده داخل گیربکس قطعاتش خراب باشن میتونه ساعت گیربکستون خراب باشه میتونه کامیپوترخراب باشه و میتونه باند کلاج‌ها خراب باشن پمپ هم خورده شده باشه یا توربین خراب باشه این حالت میشه ماشین گاز میخوره دنده عوض میکنه و راه نمیره هر کاری میکنی راه نمیره چرا چون اینا خورده شدن و نمیتونن قدرت موتور رو بگیرن بدن به چرخ‌‌ها دلیل خرابیش این هستش.

دنده از جای خود خارج می شود

آیا دنده ماشین شما از جای خود خارج می شود یا وقتی که به آن نیاز دارید نیروی کشندگی خود را از دست می دهد؟ اگر چنین است این مسئله مشکل مهمی برای ایمنی شماست. اگر در هنگام رانندگی گیربکس اتوماتیک خودرو شما از جای خود خارج می شود، و برای جلوگیری از این مشکل باید گاز بیشتری به اتومبیل بدهید، دنده از جا می پرد این مسئله بسیار خطرناک است.

رایانه اتومبیل شما به گیربکس اتوماتیک فرمان می دهد که چه وقت بین دنده ها جابجا شود. اینگونه ماشین تصمیم می گیرد چه موقع نیرو را به چرخ ها منتقل کند. اگر در این پروسه نقصی صورت گیرد، سیگنال به درستی ارسال نمی شود.

خلاصه:

لغزش دنده یک مشکل جدی ایمنی است. اگر گیربکس اتومبیل به طور متناوب چرخ دنده ها را درگیر و خلاص می کند، بلافاصله با مکانیک تماس گرفته و یا به تعمیرگاه مراجعه کنید.دنده از جا می پرد اگر احساس می کنید بهتر است برای حفظ ایمنی با اتومبیل خود تا تعمیرگاه نرانید، با ما تماس گرفته تا ترتیب بکسل کردن اتومبیلتان را تا تعمیرگاه بدهیم.

جمع بندی

بسیاری از مشکلات گیربکس اتوماتیک اتومبیل از مسائل کوچک شروع می شود. نادیده گرفتن علائمی مانند آنچه در بالا ذکر شده معمولاً منجر به تعمیرات بسیار پرهزینه می گردد. برخی از تعمیرات کوچک و کم هزینه اند و می توانند بعداً از بروز مشکلاتی که نیازمند صرف هزینه گزاف هستند جلوگیری کنند. اگر آرامش خاطر و پول شما برایتان مهم است و با هر یک از علائم ذکر شده در لیست بالا مواجه هستید با ما تماس بگیرید یا به ما مراجعه کنید تا اتومبیلتان مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. تعمیرات گیربکس اتوماتیک تخصص ماست.امداد خودرو زنجان با کادری مجرب و کارآزموده به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به هم میهنان عزیز میباشد

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *